top of page

חניכים מספרים

יונתן, בוגר מחזור ד' (תשפ"א) שנבחר למצטיין כפרי בתחום הלימודי, נשא נאום בטקס הסיום:

"קוראים לי יונתן , בן 18. אני אחרון אחרי ארבעה אחים גדולים.
אני רוצה לספר לכם על איך הגעתי לכאן, מה עברתי בדרך, מי אני היום ומה אני רוצה להיות בעתיד.

 

הסיפור שלי מתחיל בכיתה א'. כבר אז ידעתי שאני לא סובל מסגרות.
לא הסתדרתי עם המורים, תמיד הרגיש לי שהם מתנכלים אלי ואפילו שהייתי רק בכיתה א' - אני ממש זוכר חודש שלם שלא הלכתי ללמוד. אותו דבר בכיתה ד' ובכיתה ז'. בעצם... כל השנים של הילדות.

באמצע כיתה ח' הפסקתי ללמוד.
הייתי כל היום בבית, ראיתי סרטים, טלוויזיה, מחשב, פלאפון. לא התעניינתי בכלום. אמא שלי הציעה לי לבדוק פנימיה חקלאית והתחלנו לחפש לי מקום.

הבעיה הייתה שלא התאמתי לכלום. מצד אחד אני עושה בלגאן, מתנהל באלימות, לא לומד. מצד שני, אני לא מעשן, לא עושה סמים ואין לי רקע עברייני.

אחרי כל מיני מקומות שהלכתי לבדוק ולא התקבלתי, הגעתי לבן יקיר ומייד הבנתי שאני לא רוצה להיות פה.

הבעיה הייתה, שאחרי חודש התקשרו אלי והודיעו לי שהתקבלתי. לא שמחתי אפילו טיפה.
נגמרו לי התירוצים לשכב ולא לעשות כלום.

פתחתי את כיתה ט' בפנימייה בבן יקיר. היום הראשון דווקא היה בסדר. וזהו. כל הימים לאחריו היו נוראיים. הלכתי מכות, קיללתי את כולם, לא הצלחתי ליצור חברים.

ארבעה ימים לפני סוף כיתה ט' הלכתי ולא תכננתי לחזור.

בחופש חשבתי על זה. חוג האופניים היה חסר לי, המסגרת חסרה לי והבנתי שאני צריך מקום מפלט. בעיקר מקום מפלט מעצמי. אז חזרתי לבן יקיר.

בכיתה י' היה לי תחביב חדש. הייתי קם בבוקר, לוקח תיק לבית הספר, שזה כבר התקדמות, אבל בתוך התיק לא היו ספרים ומחברות או כלי כתיבה. היו שמיכה וכרית. הייתי מגיע לכיתה, מחבר שני שולחנות, מדליק מזגן והולך לישון. שנה שלמה. מחבר שולחנות והולך לישון.

כיתה יא'. שנה חדשה. הכוונה המקורית שלי הייתה להמשיך את כיתה י'. להראות לצוות שאני שולט פה. לסיים עם תעודת 12 שנות לימוד ולהגיד שלום.

הבגרויות ואימא שלי שיבשו לי את התוכניות. אמא שלי אמרה לי כל הזמן "תיגש. מקסימום לא תצליח". ובצד השני, המורים והצוות בפנימייה - כולם כל הזמן דוחפים אותי ללמוד עוד ועוד.

אז ניגשתי. עוד בגרות, ועוד בגרות ועוד בגרות... ואני לא נכשל.

 

והנה אני עכשיו. מסיים כיתה יב'. יש לי זכאות לבגרות מלאה. שנה הבאה אני הולך למכינה קדם צבאית ואחרי זה מתגייס לחיל האוויר דרך פרויקט תכל'ס בתפקיד טכנולוגי יוקרתי.

אני יודע באיזה בסיס אני עומד לשרת, מה התפקיד שאני הולך לעשות ואני יודע שאני רוצה להמשיך לקבע בצבא.

את השינוי הזה לא עשיתי לבד. היו פה המון אנשים שעזרו לי בדרך ואני מודה להם מאוד על זה שלא התייאשו ממני. אני הייתי מתייאש מעצמי מזמן"

DSC_6124.jpg

"היה קשה. בעיקר הייתי רעב", מספר בחיוך שמעון (שם בדוי), חניך כיתה ט' שהשתתף במסע הישרדות. 

"בתחילת השבוע שמו לנו את כל האוכל ואמרו לנו לחלק לפי ארוחות ושנדאג שיהיה לנו אוכל לכל יום. יצאנו לדרך עם שקי שינה, מזרני שטח, אורז, עדשים, קמח, שמן וסוכר והרבה מים. כל יום קמנו בבוקר, הכנו ארוחת בוקר על מדורה, התארגנו ואחרי פעילות של המדריכים, קיבלנו נקודה ויצאנו לדרך. מהנקודה הזאת קיבלנו עוד נקודה ועוד נקודה עד שהגענו לנקודת הסיום של אותו יום". 

 

"ממה הכי נהניתי?", שמעון משיב "מהסוף. כשישבנו במסעדה כמו מלכים אחרי מסע כזה. זה היה שווה כל רגע. זאת הפעם השנייה שאני יוצא למסע ושוב למדתי על עצמי שגם אם קשה אסור לי לוותר". 

 

כשהוא נשאל אם היה יוצא למסע פעם שלישית, שמעון עונה מיד: "תלוי עם איזה אנשים. הכי חשוב במסע זה להיות עם אנשים טובים, אם לא היה לי את החברים לא הייתי שורד במסע הזה".

"בפעם הראשונה שנפגשתי עם הסוסים מאוד פחדתי", (יוסף, בן 16)

"מאוד רציתי ללמוד לרכב, אבל גם פחדתי. המדריכים בחווה לא ויתרו, עודדו אותי ועזרו לי להתגבר ואני המשכתי לבוא, למרות הקשיים ולמרות החששות. היום יש לי קשר מאוד חזק לסוסים, אני מאוד אוהב אותם וקרוב אליהם וכשאני אני על הסוס, אני מרגיש בטוח. פשוט כיף לי"

IMG-20200204-WA0123.jpg

"כשהצטרפתי ל'בן יקיר' לא חשבתי על לימודים. בית ספר היה מקום שאני מגיע אליו כדי לעשות שטויות. הם לא ויתרו עלי... בסוף הצלחתי להתקבל ללימודי הנדסאי"

 

יוני (שם בדוי) הגיע לכפר כי לא הצליח למצוא מקומו בבית הספר. יום הלימודים שלו הורכב מהפסקה אחת גדולה. ללא הרגלי למידה וללא יציבות ותמיכה שמותאמת לו.​

"השינוי הגיע ברגע שהבנתי שהמדריכה שלי באמת דואגת לי. נתתי לה הזדמנות - וגיליתי צוות שלם שדואג לעזור לי. ידעתי שהם שם בשבילי גם כשלא ויתרו לי". 

אחרי2.jpg
מתן אריאל.jpg
מסע 'בשביל ישראל' - תשפ"ג

​צור קשר

  • w-facebook

חפשו אותנו בעמוד הפייסבוק שלנו

כפר הנוער בן יקיר בע"מ (חל"צ), כפר הרא"ה, מ. 38955, סמל מוסד 480129   טלפון: 04-6160222

 

כפר הנוער בן יקיר​ בע"מ (חל"צ)

טלפון: 04-6160222

פקס:  04-6395206

 

בית ספר

מזכירות:

טלפון: 04-6160228

הרשמה

ליטל קימחי: 054-6214477

 

 

 

Music
bottom of page