הכפר

1/24

כפר הנוער בן יקיר הוא כפר נוער דתי הנמצא ביישוב כפר הרא"ה בעמק חפר. הכפר הוקם לפני כשבעים שנה לעולים ונוער ניצול שואה ופעל כישיבה חקלאית. בחלוף השנים, ובהתאם לצרכי מדינת ישראל, עבר הכפר שינויים רבים ובארבעים השנים האחרונות הוא עובד במתכונתו הנוכחית כבית לנוער מכל רחבי הארץ. בכפר חיים כמאה נערים מכל רחבי הארץ השואפים ללימודים טכנולוגיים באווירה כפרית. 

 

החל משנת 2014 כפר הנוער בן יקיר פועל כחברה לתועלת הציבור, הנמצא בבעלות מלאה של הסוכנות היהודית. בראש מועצת המנהלים של הכפר עומד מר בני לוין ובין חברי המועצה נמצאים נציגי הסוכנות היהודית לצד נציגי ציבור בתחום החינוך, בתחום הכספים ועוד. 

 

לומדים בבית הספר הטכנולוגי בבן יקיר כל חניכי הכפר, מכיתות ח' עד יב', תוך התייחסות הן לרמה הלימודית והן לרמה הרגשית של החניכים. הכתות קטנות, שעות הלימוד הפרטני רבות, במסגרת תכניות הלימוד משולבות גם שעות למידה חווייתיות במשק חי, בנגריה ובחוגי העשרה מגוונים.

התיכון הטכנולוגי הפועל בכפר נוצר משיתוף פעולה של חיל האוויר עם הכפר. התלמידים לומדים במגמת חשמל ואלקטרוניקה, מסיימים כשבידיהם תעודת בגרות טכנולוגית או תעודת בגרות מלאה במגמה טכנולוגית.

הלימודים מאפשרים ללומדים לרכשו מקצוע טכנולוגי, להתגייס למערך הטכני של חיל האוויר לשירות משמעותי מקצועי בחיל האוויר, וכן להמשיך ללימודי יג' יד' הנדסאים או לימודי הנדסה. המטרה היא לאפשר לחניכים ללמוד מקצוע טכנולוגי, לכוונם להמשך לימודי הנדסאים ולפתוח עבורם ואיתם אופק לשירות צבאי יוקרתי משמעותי ולתעסוקה מכובדת במעלה הדרך. 

 

בפנימייה צוות מדריכים, בני שירות ובנות שירות המקנים לחניך מקום בטוח ואווירה של בית. בפנימייה לומדים הנערים על חיי משפחה, על המאורעות בעולם, על החגים והשבתות, על ביצוע מטלות (שיעורי בית, ניקיונות וכו') ועל התחשבות בזולת וכבוד הדדי.

 

במסגרת הפנימייה מוצעות לחניכים פעילויות אחר הצהריים רבות ומגוונות כגון חוגים בכפר ומחוצה לו, מועדון פנאי ומרכז למידה והעשרה המופעל על ידי אנשי צוות בשכר וסטודנטים מתנדבים מהמכללה האקדמית רופין. בין החוגים ניתן למצוא קרמיקה, מקהלה והרכב רוק, כדורגל, אופניים, רובוטיקה ועוד.  

 

הצוות הטיפולי של הכפר כולל עובדות סוציאליות, פסיכולוג, אחות, מדריכי רכיבה טיפולית, מטפלות באומנות וקרמיקה ואנשי טיפול נוספים מתחומים נוספים. 

 

המטרה של צוות הכפר, המונה כ-70 איש, היא לסייע לחניכים להאמין בעצמם ובאנשים שסביבם, לבנות איתם את השאיפות שלהם לעתיד, ולתת להם יד תומכת בהפיכת חלומות אלו למציאות. אנחנו לא עומדים לעשות את העבודה במקום החניכים שלנו, אנחנו רוצים להעניק להם את הכלים לעשות זאת בעצמם. 

תיכון טכנולוגי מונחה חיל האוויר

"ההשקעה של המורים גרמה לי להאמין בעצמי. ניגשתי כבר לשלוש בגרויות ואני מתכוון לסיים עם תעודת בגרות מלאה ולהתגייס לחיל האוויר" (ג', כיתה יב')

WhatsApp Image 2021-04-07 at 13.27.08.jp